یک کبوتر خوب را چگونه بدست بیاریم

اینجا به چند نکته که برای پرورش دهنده ای که به کبوترانش اهمیت میدهد اشاره میکنیم و منظور از اهمیت در تمام مسائل علمی و عملی هستش. این چند نکته بطور خلاصه عبارتند از: ۱ـ میتوان کبوتر نر خوب را با ماده خوب جفت کرد و بعداز تخمگذاری، نر را از ماده جدا کرد و تخمها روبه زیر کبوتران پرستار م نتقل کرد و بمدت ۱ هفته به نر غذای زیاد و پر انرژی داد و بعداز آن با یک ماده دیگر اون رو جفت کرد، و بدین صورت میتوان در طول فصل بیشتر از یکبار از اون نر جوجه گرفت. ۲ـ نوه های کبوتر قهرمان معمولا بهتر از فرزندان کبوتر قهرمان است و این تجربه شده و صحیح هست. ۳ـ کبوتران با ویژگیهای شبیه بهم رو باهم جفت نمیکنند، چونکه نتیجه همان میشود و اگر نقصی باشه به نسلهای بعد اون نقص منتقل میشه. ۴ـ راهکشی کبوتر از ۴ ماهگی شروع و بتدریج به ۱۰۰ کیلومتر افزایش می یابد و در سن ۱ سالگی به ۴۰۰ و در ۲ سالگی به ۶۰۰ و در سن ۳ سالگی به ۱۰۰۰ کیلومتر و بیشتر از آن افزایش می یابد. بعضی ها مخالف این نظر هستند و میگویند که کبوتر با سن کمتر از ۱ یا ۲ سالگی از مسافت ۷۰۰ و ۸۰۰ کیلمومتر برگشته است، میگویم بله درست است اما زمانی که صحبت از آنچه که باید درست انجام شود و آنچه که کبوترانتان رو برای شما در وضعیت بهتری حفظ میکند، عمل به آنچه که تجربه شده و شرکت در هر مسابقه با سن مناسب اون مسابقه است. ۵ـ در مسابقات سختی و فشار زیادی بخصوص در مسابقات ماراتونی بر کبوتر وارد میشه و طبیعی که کبوتر نیاز به استراحت دارد، و اینجاست که باید یک گروه آماده دیگر داشته باشید و بنوعی اونها رو تعویض کیند. ۶ـ کبوتران نر اگر سن جوجه آنها ۱۴ روز و یا بیشتر باشه،عملکرد بهتری در مسابقات دارند. ۷ـ کبوتران ماده اگرروی تخم باشند و یا اینکه سن جوجه اونها در حدود ۱ هفته باشد، عملکرد بهتری در مسابقات دارند. ۸ـ نرهای مسن تر رو با ماده های جوانتر جفت میکنیم و این از ناحیه قدرت و همچنین ارتباط بهتر بین نسلهای در لانه، مناسبتر است. باید اینرا یادآوری کنم که در اروپا شرکت جوجه ها در مسابقات ممنوع هست و برای هر سنی مسابقات خاص هست، در غیر اینصورت اون تخلف حساب میشه برای پرورش دهنده. در کشورهای عربی کبوتری که سن اون ۷ ماه و هنوز ۱ سالگی رو کامل نکرد، در مسابقات ۱۰۰۰ کیلومتر شرکت میدهند و آنرا واجب و وظیفه کبوتر میدانیم که آنرا انجام دهد و هیچ مشکلی نیست. بهمین دلیل می بینیم که آمار باخت رفتن کبوتران در مسابقات وحشتناک است و در آخر سال چیز زیادی در لانه ها نمانده و پرورش دهنده عرب کارش رو دوباره از اول شروعمیکند و انگار دشمن خودش و دوست دارد که از کبوترانش انتقام بگیرد، و همیشه کبوتران و نژادها رو مقصر میداند، اما باید همیشه بیاد داشته باشیم که اینها موجودات زنده هستند و ما مسئول اونها هستیم.

 

چه زمانی راهکشی کبوتران رو آغاز کنیم
نظرات مختلفی در این مورد هست. بعضیها معتقدند که بعداز ۴۵ روز پرواز در اطراف لانه، و بعضیها ترجیح میدهند زمانی که تقریبا هفت پر مانده باشد، و بعضی معتقدند که جوجه ها بایستی ۶ ماهگی و یا حتی بیشتر هم باشند البته این برمیگرده به مسافت مسابقه ای که دارید برای اون آماده میشوید و ارزیابی پرورش دهنده از قدرت و همچنین نوع کبوتر.
از نکته های مهم در راهکشی کبوتران عادت دادن اونهاست به اینکه بتوانند شب تا صبح را در سبد رهاسازی سپری کنند. 
بعضیها از روش راهکشی انفرادی کبوتردر مراحلی از راهکشی استفاده میکنند و آنرا مهم میدانند، بدین صورت که از مسافت یک کیلومتر شر وع و به ۱۰۰ کیلومتر ختم میشود و بعداز آن براساس نوع مسابقات مسافتهای راهکشی مابین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر و یا بیشتر افزایش می یابد. بعضی هم از یک نقطه معین که در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتری از لانه فاصله دارد و همچنین متناسب با ساختار ماهیچه ای و حفظ آمادگی کبوتر میباشد، و هم اینکه کبوتر یاد میگیرد که چگونه باسرعت از سبد رهاسازی خارج و به لانه ای که غذا در انتظار اوست برگردد، راهکشی میکنند.
باید از شرکت دادن کبوتران ماده در راهکشی ها و یا مسابقات زمانی که تخم در شکم دارند بشدت پرهیز کرد، و یکی از دوستان با حالت طنز میگوید یک تخم در لانه و یک تخم در سبد رهاسازی میگذارد.
اجازه ندهید قبل از مسابقه کبوتر به جوجه غذا دهد، و بعضی معتقدند که کلا کبوتر مسابقه  در طول فصل مسابقات و یا حتی نوعی توافق هست دو تا سه ماه قبل از مسابقات کبوتران مسابقه به جوجه غذا ندهند و همچنین اینکه هرچه بیشتر کبوتر را راهکشی کرد،البته در چارچوب اینکه سلامتی و شادابی و قدرت کبوتر حفظ شود، کبوتر نتایج بهتری میگیرد.
کبوتران بالغ و مسن عملکرد و نتایج بهتری نسبت به کبوتران جوانتر در مسابقات دارند.
در راهکشی با سیستم طبیعی میتون از خصوصیات کبوتران بهره برد، اینکه:
۱ـ علاقه و عشق کبوتر به لانه اش.
۲ـ گرسنگی و عادت دادن کبوتر به اینکه بعداز بازگشت از راهکشی و یا مسابقه، وعده غذایش در انتظار اوست.
۳ـ داشتن تخم و یا جوجه در لانه که از بهترین مشوقهاست برای بازگشت کبوتر به لانه اش، بحساب میاد.

مترجم لیث رضایی

/ 5 نظر / 480 بازدید
احسان قنواتی

با سلام خدمت شما خوشحال میشم که بتوانم با کلوپ شما و همچنین شما بیشتر آشنا شوم و همینطور برای تبادل نظر در جهت پیشرفت فرهنگ و ورزش کبوتر داری. سپاس گذارم.

حسین

سلام دوست عزیز سایت زیبایی دارید. دوست داشتید سری به ما بزنید.بهترین کبوتر های زینتی روز ایران موجوده. اگه مایلید تبادل لینک کنیم.

علی

باسلام.امیدوارم موفق و موید باشید.وبلاگتون رو لینک کردم.باتشکر کبوتر الشتر

علی

سلام.آقاسعید جواب ما رو ندادی.اگه پلاکی دوکتی برای فروش داشتی خبرم کن.09169597016 مخلص شما علی زاده

حافظ

http://8pic.ir/images/4wjmyarofx986n0j1cf5.jpg